Sisuhuipentuma 15.-16.8
Sisuhuipentuma Paltamossa 15.-16.8 2015
Lauantai
T9 Miniottelu 1: 40m ja 1000m
1. Helinä Niskanen SuVa 255 pistettä (40m: 7,42; 1000m: 4.44,85)
2. Tiia Kvist PaUr 141 pistettä (40m: 8,37; 1000m: 5.11,55)
3. Saana Piirainen RiPy 123 pistettä (40m: 8,37; 1000m: 5.36,84)
Kilpailun ulkopuolella:
Alisa Pyykkönen Kestilän Kisa-Veikot 106 pistettä (40m: 8,92; 1000m: 5.21,79)
T9 Miniottelu 2: 40m ja korkeus
1. Ellinoora Härkönen SoJy 238 pistettä (40m: 7,84; korkeus: 95)
2. Netta Hälinen RiPy 198 pistettä (40m: 7,91; korkeus: 85)
3. Ruusa Komulainen RiPy 58 pistettä (40m: 9,95; korkeus: 65)
T9 Miniottelu 3: 1000m ja korkeus
1. Elsisohvi Suutari SoJy 137 pistettä (1000m: 4.52,56; korkeus: 80)
Kilpailun ulkopuolella:
Sara Raesalmi Kestilän Kisa-Veikot 279 pistettä (1000m: 4.33,22; korkeus: 110)
Kaisa Keränen Oulun Pyrintö 185 pistettä (1000m: 4.38,52; korkeus: 90)
T/P9 40m
Kilpailun ulkopuolella:
Liinu Kovalainen -10 PaUr 10,03
Jasmin Junkkari -10 PaUr 12,48
Aaretti Kovalainen -12 PaUr 15,34
P9 Miniottelu 1: 40m ja 1000m
1. Martin Sang SuRa 292 pistettä (40m: 7,55; 1000m: 4.14,48)
2. Konsta Juutinen PaUr 268 pistettä (40m: 7,93; 1000m: 4.08,77)
3. Iiro Mikkonen RiPy 262 pistettä (40m: 7,66; 1000m: 4.22,83)
4. Olli Tuhkalainen SoJy 203 pistettä (40m: 8,21; 1000m: 4.29,16)
5. Tuukka Härkönen PaUr 174 pistettä (40m: 8,17; 1000m: 4.51,09)
P9 Miniottelu 2: 40m ja korkeus
1. Markus Kemppainen KajKi 177 pistettä (40m: 8,18 ; korkeus: 85)
2. Mika Lehtinen KajKi 129 pistettä (40m: 7,81; korkeus: ei tulosta)
2. Veeti Saarenpää PaUr 129 pistettä (40m: 8,32; korkeus: 70)
4. Niilo Jäppinen RiPy 95 pistettä (40m: 9,33; korkeus: 75)
T10 60m
1. Saana Turunen SoJy 9,73
2. Isabella Perhovaara KajKi 10,40
3. Janette Heikkinen KuKi 10,41
4. Saana Pyykkönen PaUr 11,11
T10 Pituus
1. Saana Turunen SoJy 384
2. Emmi Helmi Erkkilä SoJy 363
3. Janette Heikkinen KuKi 359
4. Isabella Perhovaara KajKi 347
5. Saana Pyykkönen PaUr 312
T10 Kuula 2kg
1. Emmi Helmi Erkkilä SoJy 7.28
2. Isabella Perhovaara KajKi 4.54
3. Janette Heikkinen KuKi 4.54
P10 Korkeus
1. Matias Lehtinen KajKi 105
T11 60m
1. Hilla Niskanen SuVa 10,05
2. Tytti Mikkonen RiPy 10,28
3. Nella Hälinen RiPy 11,70
Kilpailun ulkopuolella:
Nella Karjalainen Limingan Niittomiehet 9,93
T11 1000m
1. Hilla Niskanen SuVa 4.16,06
2. Tytti Mikkonen RiPy 4.29,94
T11 Pituus
1. Tytti Mikkonen RiPy 352
2. Hilla Niskanen SuVa 346
Kilpailun ulkopuolella:
Nella Karjalainen Limingan Niittomiehet 403
T11 Kuula 2kg
1. Nella Hälinen RiPy 3.07
P11 60m (tuuli -1.0)
1. Anton Helttunen KajKi 9,92
P11 Korkeus
1. Anton Helttunen KajKi 90
T12 60m (tuuli +0.5)
1. Vanessa Juntunen SuRa 9,09
2. Jasmin Kokkonen KajKi 9,26
T12 1000m
1. Venla Järvelä PaUr 3.35,08
Kilpailun ulkopuolella:
Laura Paakkola Limingan Niittomiehet 3.34,69
T12 Pituus
1. Venla Järvelä PaUr 4.33 (tuuli +1.7)
2. Vanessa Juntunen SuRa 4.32 (tuuli +1,5)
T12 Kiekko 600g
1. Suvi Töyräs SuVa 18.04
P12 60m (tuuli -1.0)
1. Markus Lindeman SoJy 9,53
P12 1000m
Kilpailun ulkopuolella:
Miko Kaartinen Oulun Pyrintö 3.49,05
Konsta Raesalmi Kestilän Kisa-Veikot 4.12,19
P12 3-loikka
1. Markus Lindeman SoJy 8.13
Kilpailun ulkopuolella:
Konsta Raesalmi Kestilän Kisa-Veikot 7.48
T13 60m
1. Suvi Heikkinen SuRa 8,88 (tuuli +0.5)
2. Jenna Holappa SuRa 9,08 (+1.1)
3. Siiri Keränen KajKi 9,31 (+0.5)
4. Aleksandra Perhovaara KajKi 9,32 (+1.1)
5. Lotta Korja SuRa 9,71 (+0.5)
6. Manta Mankinen KajKi 10,07 (+1.1)
T13 1000m
1. Jenna Holappa SuRa 3.29,86
2. Olivia Törmäkangas SoJy 4.22,16
Kilpailun ulkopuolella:
Emilia Paakkola Limingan Niittomiehet 3.30,52
T13 Pituus
1. Aleksandra Perhovaara KajKi 457 (tuuli +2.2), 439 (+0.2)
2. Suvi Heikkinen SuRa 446 (-0.3)
3. Jenna Holappa SuRa 423 (+0.8)
4. Lotta Korja SuRa 341 (-1.8)
5. Olivia Törmäkangas SoJy 260 (+0.1)
T13 Kiekko 750g
1. Katri Oksa KajKi 20.93
P13 60m
1. Sami Rönty SoJy 8,99
2. Elmeri Lesonen SoJy 9,05
P13 3-loikka
1. Sami Rönty SoJy 8.89
P13 Korkeus
1. Johannes Mulari SuVa 138
P13 Kuula 3kg
1. Johannes Mulari SuVa 8.16
P13 Keihäs 400g
1. Roope Turunen SoJy 27.15
Kilpailun ulkopuolella:
Paulus Pyykkönen Kestilän Kisa-Veikot 17.19
P13 1000m
1. Elmeri Lesonen SoJy 3.29,71
Kilpailun ulkopuolella:
Juho Keränen Oulun Pyrintö 2.56,71
Ahti Saarela Limingan Niittomiehet 3.02,06
Johannes Helander Limingan Niittomiehet 3.06,99
Antti Juvonen Oulun Pyrintö 3.09,39
Paulus Pyykkönen Kestilän Kisa-Veikot 3.59,13
T14 100m (-0.2)
1. Rebekka Nilsson KajKi 13,47
2. Jenna Kokkonen KajKi 13,48
3. Suvi Leinonen PaUr 14,17
4. Vanessa Juntunen SuRa 14,50
T14 300m aj.
1. Rebekka Nilsson KajKi 49.81
T14 800m
1. Suvi Leinonen PaUr 2.39,08
T14 Kiekko 750g
1. Saara Juutinen PaUr 21.30
T14 3000m kävely
1. Saara Juutinen PaUr 19.19,05
P14 3-loikka
1. Valto Rautiainen KajKi 10.08 (tuuli +1.2)
P14 Keihäs 600g
1. Valto Rautiainen KajKi 30.02
T15 100m (tuuli -0.2)
1. Venla Reponen KajKi 13,83
T15 Pituus
1. Mari Heinonen KajKi 518 (tuuli +0.7)
P15 Kuula 4kg
1. Oskari Juutinen PaUr 9.94
Sunnuntai
T9v Miniottelu 5: kuula (2kg) ja pituus
1. Helinä Niskanen Suva 277 pistettä (kuula: 3.91; pituus: 305)
2. Inga Rajatalo PaUr 209 pistettä (kuula: 4.03; pituus 227)
3. Neea Kvist PaUr 153 pistettä (kuula: 3.30; pituus 195)
4. Saana Piirainen RiPy 128 pistettä (kuula: 2.43; pituus 216)
T9v Miniottelu 6: pituus ja keihäs (400g)
1. Tiia Kvist PaUr 162 pistettä (pituus: 241; keihäs: 10.07)
2. Vinja Väisänen RiPy 128 pistettä (pituus: 231; keihäs: 7.82)
3. Ruusa Väisänen RiPy 127 pistettä (pituus: 222; keihäs: 8.37)
T 9v 600m kävely ( käsiaika )
1. Ruusa Väisänen RiPy 5.04,1
2. Vinja Väisänen RiPy 5.08,5
Kilpailun ulkopuolella:
T/P9 Pituus
Liinu Kovalainen -10 PaUr 195
Anni Laine -09 PaUr 191
Jasmin Junkkari -10 PaUr 136
Juuso Laine -07 PaUr 226
Joopi Kärnä -11 PaUr 148
Aaretti Kovalainen -12 PaUr 71
P9 keihäs
Veeti Saarenpää PaUr 5.23
P9v Miniottelu 4: kuula (2kg) ja keihäs (400g)
1. Niilo Jäppinen RiPy 151 pistettä (kuula: 3.29; keihäs: 5.30)
Kilpailun ulkopuolella:
Kaapo Korhonen Siilinjärven Ponnistus 460 pistettä (kuula: 6.24; keihäs: 18.54)
P9v Miniottelu 5: kuula (2kg) ja pituus
1. Konsta Juutinen PaUr 304 pistettä (kuula: 5.16; pituus: 272)
2. Veeti Saarenpää PaUr 236 pistettä (kuula: 4.36; pituus: 241)
3. Tuukka Härkönen PaUr 216 pistettä (kuula: 3.87; pituus: 245 )
P9v Miniottelu 6: pituus ja keihäs (400g)
1. Mika Lehtinen KajKi 289 pistettä (pituus: 288; keihäs: 16.74)
2. Martin Sang SuRa 284 pistettä (pituus: 316; keihäs: 13.83)
3. Otto Mikkonen PaUr 246 pistettä (pituus: 297; keihäs: 12.57)
4. Eeli Aleksi Erkkilä SoJy 147 pistettä (pituus: 228; keihäs: 9.62)
P 9v 600m Kävely ( käsiaika )
1. Konsta Juutinen PaUr 4.45,0
2. Veeti Saarenpää PaUr 5.04,6
3. Niilo Jäppinen RiPy 5.12,9
T 10v 60m aj ( käsiaika )
1. Saana Turunen SoJy 11,6
Kilpailun ulkopuolella:
Eveliina Sairanen SiiPo 12,6
T10v 3-loikka
1. Emmi Helmi Erkkilä SoJy 7.94
2. Isabella Perhovaara KajKi 7.53
Kilpailun ulkopuolella:
Eveliina Sairanen Siilinjärven Ponnistus 7.49
T10v korkeus
1. Saana Turunen SoJy 100
T 10v keihäs ( 400g )
1. Emmi Helmi Erkkilä SoJy 15.03
P10v kuula 2,5kg
1. Teemu Kaipainen SoJy 4.00
P 10v keihäs ( 400g)
1. Matias Lehtinen KajKi 27.20
P 10v Pituus
1. Matias Lehtinen Kajki 3.40
2. Teemu Kaipainen SoJy 2.52
T 11v 60m aj ( käsiaika ) +0,2
Kilpailun ulkopuolella:
Tilda Korhonen Siipo 11,1
Nella Karjalainen Limingan Niittomiehet 11,2
T11 3-loikka
1. Hilla Niskanen SuVa 7.54
Kilpailun ulkopuolella:
Nella Karjalainen Limingan Niittomiehet 8.26
T11 korkeus
1. Hilla Niskanen SuVa 110
T 12v 200m ( käsiaika ) +1,7
1. Vanessa Juntunen SuRa 30,1
2. Jasmin Kokkonen KajKi 31,5
3. Siiri Järvitalo OtanTe 34,3
T12v korkeus
1. Venla Järvelä PaUr 128
T 12v kuula ( 2,5kg )
1. Suvi Töyräs SuVa 7.44
2. Venla Järvelä PaUr 7,27
T 12v keihäs ( 400g )
1. Suvi Töyräs SuVa 19.51
P 12v 200m ( käsiaika ) + 1,7
1. Markus Lindeman SoJy 33,8
Kilpailun ulkopuolella:
Antti Juvonen OulPy 29,3
P12v Pituus
1. Markus Lindeman SoJy 383 (tuuli +0.5)
T13v 3-loikka
1. Aleksandra Perhovaara KajKi 9.58 (tuuli +0.4)
T13v korkeus
1. Katri Oksa KajKi 143
T 13v kuula ( 2,5kg)
1. Aleksandra Perhovaara Kajki 8.40
T 13v keihäs ( 400g)
1. Katri Oksa KajKi 25.89
2. Aleksandra Perhovaara Kajki 22.04
P 13v 200m ( käsiaika ) +1,7
1. Johannes Mulari SuVa 28,5
P13v Pituus
1. Johannes Mulari SuVa 450 (tuuli +1.31)
T 14v keihäs ( 400g )
1. Suvi Leinonen PaUr 31.56
2. Saara Juutinen PaUr 23.50
T 14 v 80m aj ( käsiaaika )
1. Rebekka Nilsson KajKi 13,9 (+ 0,5)
T 14v kuula ( 3kg )
1. Suvi Leinonen PaUr 8.98
T 14v 300m ( käsiaika )
1. Rebekka Nilsson KajKi 43,8
2. Jenna Kokkonen KajKi 44,7
T 14v 2000m ( käsiaika )
1. Saara Juutinen PaUr 7,54,6
P 14v 2000m ( käsiaika )
1. Jani Juntunen SuRa 6.27,0
P 14v pituus
1. Valto Rautiainen KajKi 4.88 (tuuli -0.17)
P 14v kiekko (600g)
1. Valto Rautiainen KajKi 25,76
P 15v 2000m ( käsiaika )
1. Oskari Juutinen PaUr 6.37,9